مقالات

سیکاس

نخل سیکاس یا sago palm با نام علمی Cycas revoluta گیاهیست مقاوم با نگهداری آسان.این گیاه بومی جنوب و شرق آسیاست و هم می توان در آپارتمان از آن نگهداری کرد هم در فضای باز.

نخل سیکاس قدمتی چند هزار ساله دارد و یک فسیل زنده به حساب می آید که از زمان دایناسور ها تا به امروز بر روی کره زمین زندگی کرده است.

شرایط نگهداری:

  • نیاز نوری: زیاد

برای نگهداری سیکاس در آپارتمان به محیطی پر نور نیاز دارید.این گیاه عاشق نور است و می توانید در روز هایی که هوا مساعد است و آفتاب سوزان نیست گیاه را زیر نور مستفیم آفتاب قرار دهید.

توجه کنید که محیط کم نور باعث کم پش شدن برگ ها و پژمرده شدن گیاه می شود و همچنین آفتاب سوزان باعث سوختن برگ ها می شود.

(برای افزایش میزان نور گیاه میتوانید از لامپ رشد استفاده کنید. ( برای خرید لامپ رشد مدل فلامینگو کلیک کنید )

(برای آشنایی با سطوح مختلف نور و نکات آن اینجا کلیک کنید)

 

  • آبیاری: متوسط

سیکاس آب را در پیاز و تنه خود ذخیره میکند و تا حدودی به خشکی مقاوم است اما عدم آبیاری صحیح می تواند به گیاه شما آسیب برساند.

زمانی که سطح خاک 4تا 8 سانتی متر خشک شد گیاه را آبیاری کنید. با شروع فصل سرما آبیاری را کمتر کنید و به گیاه اجازه دهید استراحت کند.

(برای آشنایی با نکات مهم آبیاری اینجا کلیک کنید)

 

  • نیاز رطوبتی: متوسط

در واقع سیکاس نسبت به رطوبت حساس نیست  اما رطوبت را دوست دارد.برای تامین رطوبت  سیکاس بهترین راه استفاده از روش جزیره  یا دستگاه بخور است.همچنین می توانید  روطبت را از طریق غبار پاشی تامین کنید (هفته ای 4 الی 7 بار )

(برای نکات مهم در تامین رطوبت اینجا کلیک کنید)

 

  • دما: 15 الی 27 درجه سانتیگراد

اگرچه سیکاس سرما را  تا دمای 5 درجه تحمل می کند اما سیکاس به گرما علاقه دارد و بهترین دما برای سیکاس بین 15 تا 27 درجه می باشد.اگر سیکاس را بیرون از منزل نگهداری میکنید با کاهش دم به زیر 10 درجه ، گیاه را به محیط گرم تری انتقال دهید یا با نایلون گیاه را از سرما حفظ کنید.

 

  • تغذیه

برای تغذیه سیکاس می توانید از کود های گرانوله دیر جذب شونده با npk بالا استفاده کنید (با توجه به دستور کود.با شروع فصل سرما کود دهی را متوقف کنید)

پیشنهاد ما به شما:

 

کود آهن غنی شده با روی و منگنز ستاک

https://jahankoodak-ai.com/product/pokon-5/

https://jahankoodak-ai.com/product/%da%a9%d9%88%d8%af-%d9%be%d9%88%da%a9%d9%88%d9%86-%d9%85%d8%ae%d8%b5%d9%88%d8%b5-%d8%a8%d8%a7%d8%ba%da%86%d9%87/

https://jahankoodak-ai.com/product/pokon-granola/

 

  • نکاتی که بهتر است بدانید:

در زمان آبیاری بهتر است آب بر روی برگ ها و تنه ریخته نشود (البته در صورتی که تهویه مناسب باشد موردی ندارد)

داشتن تهویه برای نگهداری  از سیکاس بسیار ضروریست.این گیاه مانند تمام گیاهان ( البته کمی بیشتر از دیگر گیاهان) نیاز به هوای تازه دارد..

برای تکثیر سیکاس 3 راه وجود دارد.استفاده از بذر گیاه و یا جدا کردن پاجوش  ها از گیاه اصلی.

سیکاس دارای 2 نوع نر و ماده می باشد که گیاه نر دارای  برگ هایی کوتاه تر و پهن تر و کلفت تر است و برگ های ماده بلند تر، مسطح تر.

با توجه به قمیت سیکاس، می توانیم این گیاه را در دسته بنده گیاهان لوکس قرار دهیم.

 

ممنون که با مطالعه و صرف وقت به سلامتی این مخلوقات زیبای خداوند اهمیت می دهید.

اگر نکته ای یا تجربه ای از نگهداریِ سیکاس دارید میتوانید در بخش دیدگاه ها بنویسید و با اینکار از جوایز ما بهره مند شوید( برای استفاده از امتیازات ثبت نام کنید)

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *