مقالات

شیپوری

گل شیپوری گیاهیست چند ساله با نام علمی Zantedeschia که بومی آفریقا و مناظق گرمسیریست.

گل شیپوری را می توان در دسته گیاهان علفی با نگهداری آسان قرار داد که زیبایی بخصوصی دارند.

شرایط نگهداری:

  • نیاز نوری: زیاد

یکی از نکات مهم در نگهداری از گل شیپوری مساله نور است.

گیاه را در محیط پر نور قرار دهید. در شرایطی که دمای هوا مناسب باشد و افتاب سوزان نباشد می توانید گل شیپوری را زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

(برای افزایش میزان نور گیاه میتوانید از لامپ رشد استفاده کنید. برای خرید لامپ رشد مدل فلامینگو کلیک کنید )

(برای آشنایی با سطوح مختلف نور و نکات آن اینجا کلیک کنید)

 

  • آبیاری: زیاد

در اینجا باید نکات خاصی را مد نظر داشته باشید:

شیپوری در زادگاه خود یک گیاه همیشه سبز است اما در مناطقی که زمستان دارند ممکن است خزان داشته باشد. با توجه به اینکه ما شیپوری را در آپارتمان و محیط زندگی خود نگهداری می کنیم و دما تفاوت خاصی در زمستان و تابستان ندارد ممکن است شما هم با خزان این گیاه مواجه نشوید. به هر حال ما در اینجا هر دو حالت را توضیح میدهیم که سوالی باقی نماند.

شیپوزی گیاهی دارای ریزم است با این حال علاقه زیادی به رطوبت دارد. زمانی که سطح خاک تا 1 الی 2 سانت خشک شد گیاه را آبیاری کنید.

اگر گیاه شما خزان کرد گلدان را به محیطی تاریک با هوای معتدل رو به سرد انتقال دهید و آبیاری را کاملا متوقف کنید.با شروع فصل رشد شرایط را برای گیاه تغییر دهید.

(برای آشنایی با نکات مهم آبیاری اینجا کلیک کنید)

 

  • نیاز رطوبتی: متوسط

در واقع سیکاس نسبت به رطوبت حساس نیست  اما رطوبت را دوست دارد.برای تامین رطوبت  سیکاس بهترین راه استفاده از روش جزیره  یا دستگاه بخور است.همچنین می توانید  روطبت را از طریق غبار پاشی تامین کنید (هفته ای 4 الی 7 بار )

(برای نکات مهم در تامین رطوبت اینجا کلیک کنید)

 

  • دما: 18 الی 27 درجه سانتیگراد

گل شیپوری در دمای پایین تر از 13 درجه شروع به خزان میکند و آماده خواب زمستانی می شود. ریزم این گیاه می تواند تا دمای منفی 10 درجه را در خاک تحمل کند و با شروع فصل رشد دوباره ساقه ها از خاک بیرون می آیند. گل شیپوری در دما های بالا تر از 28 درجه با توقف رشد مواجه می شود.

 

  • تغذیه

برای تغذیه گل شیپوری به صورت ماهی یکبار از کود های فسفر بالا و پتاس بالا به همراه عناصر ریز مغذی استفاده کنید( با شروع فصل خزان کود دهی را متوقف کنید.

پیشنهاد ما به شما:

کود جلبک دریایی فلاور آمی

کود تقویتی گلدهی گیاهان پوکون

کود تقویتی ریز مغذی گیاهان آپارتمانی پوکون

کود آهن غنی شده با روی و منگنز ستاک

 

 

  • نکاتی که بهتر است بدانید:

گل شیپوری به اختلاف دمای زیاد شب و روز حساس است و به راحتی آسیب می بیند.گیاه را در محیطی قرار دهید که تفاوت دمایی شب و روز زیاد نباشد.با توجه به این موضوع، گل شیپوری برای محیط های اداری مناسب نیست.

گل شیپوری اسم های زیادی در انگلیسی دارد که چند نمونه از آنها عبارتند از Arum lily، Varkoor، Easter lily، Calla lily ، lily of the nile

گل شیپوری گونه های متفاوتی مانند Rehmannii و Elliottiana و Aethiopica دارد اما شرایط نگهداری همگی به یک صورت است.

به روش های مختلفی می توان شیپوری را تکثیر کرد که ساده ترین آنها روش تقسیم ریزوم و جدا سازی پاجوش ها از گیاه مادری می باشد.

 

ممنون که با مطالعه و صرف وقت به سلامتی این مخلوقات زیبای خداوند اهمیت می دهید.

اگر نکته ای یا تجربه ای از نگهداریِ شیپوری دارید میتوانید در بخش دیدگاه ها بنویسید و با اینکار از جوایز ما بهره مند شوید( برای استفاده از امتیازات ثبت نام کنید)

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *