مقالات

انواع پتوس

پوتوس ها گونه محبوب و پر طرفداری از گیاهان آپارتمانی آویز هستند که علاوه بر زیبایی و مقاومت بالا، هوای محیط را به خوبی تصفیه میکنند.

پوتوس ها انواع مختلفی مثل : سبز،ابلق،ارتشی،مرمری، نئون و … دارند که از نظر نحوه نگهداری تا حدود زیادی به هم شباهت دارند.

نام علمی پوتوس Epipremnum aureum است که در انگلیسی به نام pothos و Devil’s ivy نیز از این گیاه نام برده می شود

پوتوس یک گیاه آپارتامانی همیشه سبز با طول عمر زیاد است و به خوبی با فضا و شرایط خانه و محیط کار شما هماهنگ می شود.

پوتوس ب افرادی که به تازگی به گل و گیاه علاقه مند شده اند و تجربه زیادی ندارد پیشنهاد می شود چچون نگهداری از این گیاه بسیار ساده است.

شرایط نگهداری:

  • نیاز نوری: کم تا زیاد

همانطور که گفتیم پوتوس انواع مختلفی دارد. مثلا پوتوس سبز به راحتی نور کم و متوسط را تحمل میکند ( همانطور که می دانید با این وجود بهتر است برای افزایش طراوت و سرعت رشد، گیاه را در مکانی پر نور قرار دهیم) اما پوتوس مرمری یا ابلق یا نئون برای حفظ رنگ برگ ها به نور بیشتری نیاز دارد. در واقع هر چه برگ های پوتوس رنگی تر باشد، نیاز نوری گیاه نیز بیشتر می شود و این قانونیست که برای همه گیاهان وجود دارد.

(برای افزایش میزان نور گیاه میتوانید از لامپ رشد استفاده کنید. برای خرید لامپ رشد مدل فلامینگو کلیک کنید )

(برای آشنایی با سطوح مختلف نور و نکات آن اینجا کلیک کنید)

 

  • آبیاری: متوسط

زمانی که سطح خاک 1 الی 2 سانتیمتر خشک شد آبیاری را تکرار کنید. آبیاری را طوری انجام دهید که آب به نام خاک گلدان برسد و از ته گلدان خارج شود.

(برای آشنایی با نکات مهم آبیاری اینجا کلیک کنید)

 

  • نیاز رطوبتی: متوسط

با توجه به اینکه پوتوس یک گیاه رونده آویز است نمی توان خیلی به روش جزیره امیدوار بود ( هر چند که این روش تا حدود زیادی رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین می کند)

در حالت کلی بهتر است میزان رطوبت محیط را با استفاده از غبار پاشی( 5 تا 7 بار در هفته) و دستگاه بخور افزایش دهید تا گیاهی با طراوت و شاداب داشته باشید

(برای نکات مهم در تامین رطوبت اینجا کلیک کنید)

 

  • دما: 17 الی 25 درجه سانتیگراد

پوتوس می تواند دمای پایین تر از 17 درجه را نیز تحمل کند اما تجربه نشان می دهد با کمتر شدن دما تا زیر 14 درجه گیاه شروع به از بین رفتن می کند.

 

  • تغذیه

برای تغذیه پوتوس می توانید از کود 20-20-20 به همراه عناصر ریز مغذی یا کود های آماده گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.( بهار و تابستان  ماهی 1 الی 2 بار و پاییز و زمستان هر سه ماه یکبار)

پیشنهاد ما به شما:

https://jahankoodak-ai.com/product/%d9%be%da%a9-%da%a9%d9%88%d8%af%db%8c-%d8%a2%d8%b1%db%8c%d8%a7-%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c/

https://jahankoodak-ai.com/product/pokon-5/

https://jahankoodak-ai.com/product/%da%a9%d9%88%d8%af-%d8%ac%d9%84%d8%a8%da%a9-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%81%d9%84%d8%a7%d9%88%d8%b1-%d8%a2%d9%85%db%8c/

کود تقویتی ریز مغذی گیاهان آپارتمانی پوکون

کود تقویتی ریز مغذی گیاهان آپارتمانی پوکون

 

  • نکاتی که بهتر است بدانید:

پوتوس سمی است و مصرف زیاد برگ های آن باعث ایجاد استفراغ و حالت تهوع می شود پس باید دور از دسترس کوئکان و حیوانات خانگی قرار گیرد.

پوتوس یکی از گیاهانیست که میتوانید در آب نگهداری کنید.

دلایل احتمالی زرد شدن و ریزش برگ ها: عذم آبیاری صحیح، سرما، گرما( بدون بالا بردن رطوبت)، کود دهی نا مناسب، نور کم

نحوه تکثیر پوتوس به زودی…..

با داشتن چند گلدان پوتوس و کمی وقت و سلیقه می توانید دیواری سبز و زیبا در آپارتمان یا دفتر کار خود درست کنید.

ممنون که با مطالعه و صرف وقت به سلامتی این مخلوقات زیبای خداوند اهمیت می دهید.

اگر نکته ای یا تجربه ای از نگهداریِ انواع پوتوس را دارید میتوانید در بخش دیدگاه ها بنویسید و با اینکار از جوایز ما بهره مند شوید( برای استفاده از امتیازات ثبت نام کنید)

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *