مقالات

شرایط نگهداری زاموفیلیا

گیاه زاموفیلیا بومی شرق آسیا می باشد و یک گیاه محبوب در سراسر جهان است که در دکوراسیون منازل و محیط های اداری از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

از ویژگی های مهم این گیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاوم بالا نسبت به خشکی و کم آبی.
  • مقاوم به کم نوری
  • کمتر دچار شوک های جابجایی و دمایی می شود.
  • تکثیر آسان
  • عدم نیاز به مراقب های ویژه و رسیدگی خاص.

شرایط نگهداری:

  • نیاز نوری: کم

زاموفیلیا به نور کم مقاوم است و می تواند به رشد و پاجوشدهی در محیط های کم نور ادامه دهد و هرچه نور گیاه (نور غیر مستقیم) بهتر باشد سرعت رشد و شادابی گیاه افزایش پیدا میکند.

(برای افزایش میزان نور گیاه میتوانید از لامپ رشد استفاده کنید. برای خرید لامپ رشد مدل فلامینگو کلیک کنید )

(برای آشنایی با سطوح مختلف نور و نکات آن اینجا کلیک کنید)

 

  • آبیاری: کم

از آنجایی که زاموفیلیا یک گیاه ریزوم دار است و آب را در ریشه های خود نگه میدارد، نیازی به آبیاری زیادی ندارد و برای آبیاری باید اجازه دهید حداقل 3/2 تا کل خاک گیاه خشک شود سپس اقدام به آبیاری نمایید.

فاصله بین دو آبیاری ممکن است با توجه به مواردی مثل میزان نور، دما، رطوبت، تهویه و …. زیاد یا کم شود و کاملا بستگی به شرایط نگهداری و محیط اطراف گیاه دارد.

(برای آشنایی با نکات مهم آبیاری اینجا کلیک کنید)

 

  • نیاز رطوبتی:کم

در حالت کلی زاموفیلیا نیازی به تامین رطوبت ندارد و رطوبت موجود در محیط منزل یا اداره برای این گیاه کافیست اما اگر تمایل به افزایش سرعت رشد گیاه و شادابی هر چه بیشتر گیاه دارید میتوانید به روش های مختلفی مثل غبار پاشی و جزیره رطوبت گیاه را بالا ببرید.

(برای نکات مهم در تامین رطوبت اینجا کلیک کنید)

 

  • دما: 16 الی 27 درجه سانتیگراد

زاموفیلیا توانایی رشد و بقا در طیف وسیعی از دما را دارد. در حالت کلی بین 16 تا 27 درجه سانتی گراد برای گیاه مناسب است و توانایی تحمل دمای پایین تر و بالاتر را نیز دارد اما مراقب باشید که دمای خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد.

 

  • تغذیه

برای تغذیه زاموفیلیا از کود 36-12-12 و 10-52-10 به همراه عناصر ریز مغذی استفاده کنید.کود های آماده با برند های معتبر نیز انتخاب های خوبی هستند.

پیشنهاد ما به شما:

کود تاباک 10-50-10+TE دو کیلویی

https://jahankoodak-ai.com/product/pokon-5/

https://jahankoodak-ai.com/product/%d9%be%da%a9-%da%a9%d9%88%d8%af%db%8c-%d8%a2%d8%b1%db%8c%d8%a7-%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c/

کود آهن غنی شده با روی و منگنز ستاک

 

نکات مهم در نگهداری از گیاه:

گلدان نباید بیشتر از 1 الی 3 سانت بزرگ تر از گیاه باشد.

تمیز کردن برگ ها باعث می شود گیاه نور را بهتر جذب کند و عملیات فتوسنتز را به درستی انجام دهد(این کار را هفته ای یک بار انجام دهید)

اگرچه زاموفیلیا به املاح موجود در آب حساسیت زیادی ندارد اما بهتر است از آب جوشیده سرد شده یا آب دستگاه تصفیه یا ابی که چند روز مانده و املاح آن ته نشین شده استفاده کنید.

در زمان گلدهی بهتر است با هرس گل به افزایش انرژی گیاه در برگ دهی و ریشه دهی کمک کنید اما اگر مایل به نگهداری از گل زاموفیلیا هستید نگران نباشید، گلدهی سلامت گیاه شما را تهدید نمی کند.

برگ ها را از نقطه ای که به ساقه متصل شده برش دهید و در آب،پرلیت، یا خاک قرار دهید تا به سادگی این گیاه جذاب را تکثیر کنید.همچنین میتوانید از ساقه(با یا بدون برگ) برای تکثیر استفاده کنید.

در صورت برخورد شیره گیاه با سطح بدن ممکن است باعث ایجاد کمی سوزش موقتی شود و خورده شدن گیاه توسط کودکان و حیوانات خانگی باعث بروز مشکل می شود.پ

 

ممنون که با مطالعه و صرف وقت به سلامتی این مخلوقات زیبای خداوند اهمیت می دهید.

اگر نکته ای یا تجربه ای از نگهداریِ بابا آدم دارید میتوانید در بخش دیدگاه ها بنویسید و با اینکار از جوایز ما بهره مند شوید( برای استفاده از امتیازات ثبت نام کنید)

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *