مقالات

شرایط نگهداری فیکوس آفریقایی

فیکوس آفریقایی با برگ های بزرگ و زیبایی که دارد مورد تجوجه تمام مردم دینا قرار گرفته تا جایی که در بسیاری از دکوراسیون های لوکس خانه های اروپایی و آمریکایی دیده می شود.

این گیاه با نام علمی Ficus lyrata و نام انگلیسی Fiddle-leaf fig شناخته می شود و بومی جنگل های استوایی است و بلندی آن در طبیعت ممکن است به 10 متر هم برسد.

فیکوس آفریقایی به دلیل برگ های پهنی که دارد روزانه آب زیادی را از سطح برگ های خود تبخیر میکند و باعث افزایش سطح رطوبت محیط اطراف خود می شود که این اتفاق به بهبود کیفیت هوای منزل یا محل کار ما کمک میکند.

این ویژگی های عالی در کنار هم، فیکوس آفریقایی را به یک هدیه بسیار ارزشمند  تبدیل می کند.

شرایط نگهداری:

  • نیاز نوری: متوسط

فیکوس آفریقایی در نور غیر مستقیم متوسط زنده می ماند اما رشد کمی دارد اما برای رشد عالی و طراوت دو چندان گیاه را در پر نور ترین مکان قرار دهید و سعی کنید هر هفته برگ های گیاه را تمیز کنید تا عملیات فتوسنتز  و جذب نور به درستی انجام شود.

(برای آشنایی با سطوح مختلف نور و نکات آن اینجا کلیک کنید)

 

  • آبیاری: زیاد

هر زمان سطح خاک خشک شد گیاه را آبیاری  نمایید.

این گیاه به آبیاری نا منظم و غرقابی شدن خاک حساس است. آبیاری کم باعث ریزش برگ ها و غرقابی شدن خاک باعث قارچی شدن و ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ می شود.

 

(برای آشنایی با نکات مهم آبیاری اینجا کلیک کنید)

  • نیاز رطوبتی: زیاد

با توجه به زادگاه این گیاه  و برگ های پهنش می توان پی برد که نیاز رطوبتی بالایی دارد.

یکی از روش های تامین رطوبت برای این گیاه غبار پاشی روی برگ ها به صورت روزانه ( بین 1 تا چند بار در روز) است . توصیه می شود در کنار غبار پاشی از یکی از روش های  ساخت  جزیره یا استفاده از دستگاه های رطوبت ساز خانگی که رطوبت دائمی برای گیاه فراهم میکند نیز بهره ببرید.

(برای نکات مهم در تامین رطوبت اینجا کلیک کنید)

  • دما: 18 الی 25 درجه سانتیگراد

فیکوس آفریقایی مناسب برای آپارتمان و محیط های اداری می باشد و کاملا با دما محیط زندگی انسان تطابق دارد.

 

  • تغدیه:

فیکوس آفریقایی را در فصل بهار و تابستان ماهانه 1 الی 2 بار با کود کامل تغذیه کنید و با آمدن فصل سرما این مقدار را کاهش دهید( فصلی 1 الی 2 بار)

پیشنهاد ما به شما برای تغدیه فیکوس آفریقایی:

کود آهن غنی شده با روی و منگنز ستاک

https://jahankoodak-ai.com/product/%d9%be%da%a9-%da%a9%d9%88%d8%af%db%8c-%d8%a2%d8%b1%db%8c%d8%a7-%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c/

https://jahankoodak-ai.com/product/%da%a9%d9%88%d8%af-%d8%aa%d9%82%d9%88%db%8c%d8%aa%db%8c-%d9%82%d9%84%d9%85%db%8c-%d8%a8%d8%b1%da%af-%d8%b3%d8%a8%d8%b2/

 

 

https://jahankoodak-ai.com/product/%da%a9%d9%88%d8%af-%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%86%db%8c%da%a9-%d8%a7%d8%b2%d9%88%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%aa/

 

 

ممنون که با مطالعه و صرف وقت به سلامتی این مخلوقات زیبای خداوند اهمیت می دهید.

اگر نکته ای یا تجربه ای از نگهداریِ فیکوس آفریقایی دارید میتوانید در بخش دیدگاه ها بنویسید و با اینکار از جوایز ما بهره مند شوید( برای استفاده از امتیازات ثبت نام کنید)

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *