مقالات

کاج مطبق

کاج مطبق یکی از گیاهان زیباییست هم مناسب دفاتر اداری و شرکت هاست و هم می توانید در خانه از وجودش لذت ببرید.

این گیاه که با نام علمی Araucaria Heterophylla شناخته می شود ، به نام های کاج نورفولک و کپیناژ هم معروف است.

 

شرایط نگهداری:

  • نیاز نوری: زیاد

کاج مطبق عاشق نور است و برای رشد و حفظ سلامتی اش حتما گیاه را در جایی قرار دهید که نور زیادی داشته باشد.

(برای افزایش میزان نور گیاه میتوانید از لامپ رشد استفاده کنید. برای خرید لامپ رشد مدل فلامینگو کلیک کنید )

(برای آشنایی با سطوح مختلف نور و نکات آن اینجا کلیک کنید)

 

  • آبیاری: زیاد

همانطور که می دانید آبیاری زیاد به معنی غرقابی کردن و خیس نگه داشتن آب نیست. زمانی که 1 الی 3 سانتیمتر از سطح خاک خشک شد آبیاری را تکرار کنید.

(برای آشنایی با نکات مهم آبیاری اینجا کلیک کنید)

 

  • نیاز رطوبتی: زیاد

کاج مطبق یکی از گیاهان آپارتمانیست که به رطوبت زیادی نیاز دارد که به راحتی با استفاده از روش های جزیره یا دستگاه بخور ددر کنار غبار  پاشی(به صورت روزانه) می توانید رطوبت مورد نیازش را فراهم کنید.

(برای نکات مهم در تامین رطوبت اینجا کلیک کنید)

 

  • دما: 17 الی 23 درجه سانتیگراد

کاج مطبق هوای خنک را دوست دارد پس سعی کنید دمای محیط اطرافش از 23 درجه(یا نهایتا 25 درجه) بالاتر نرود.البته این گیاه توانایی تحمل دمای 14 تا 30 درجه را دارد ولی طراوت و سرد رشد خود را از دست می دهد.

  • تغذیه

بهترین راه برای تغذیه کاج مطبق استفاده از کود های آپارتمانی آماده است که درصد مناسبی از نیتروژن ، فسفر و پتاسیم را در کنار عناصر ریز مغذی دارد. توجه کنید در صورت استفاده از کود های نیتروژن بالا اندازه شاخه سرعت رشد گیاه شما افزایش پیدا میکند اما باعث سنگینی شاخه می شود که هم گیاه را از حالت زیبای خود خارج می کند هم امکان شکستن شاخه ها بالا می رود.

از اوایل بهار تا اواخر مهر ماهی 2 بار گیاه خود را تغذیه کنید و با آمادن سرما این میزان را به 3 ماهی یکبار کاهش دهید.

پیشنهاد ما به شما:

کود آهن غنی شده با روی و منگنز ستاک

https://jahankoodak-ai.com/product/%da%a9%d9%88%d8%af-%d8%ac%d9%84%d8%a8%da%a9-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%81%d9%84%d8%a7%d9%88%d8%b1-%d8%a2%d9%85%db%8c/

 

کود تقویتی ریز مغذی گیاهان آپارتمانی پوکون

https://jahankoodak-ai.com/product/%d9%be%da%a9-%da%a9%d9%88%d8%af%db%8c-%d8%a2%d8%b1%db%8c%d8%a7-%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c/

  • نکاتی که بهتر است بدانید:

کاج مطبق نیاز شدیدی (مخصوصا در بهار و تابستان) به اکسیژن و هوای تازه و در گردش دارد.(به همین دلیل یک انتخاب عالی برای محیط های اداری، بانک ها و شرکت ها می باشد)

با رشد و بزرگ تر شدن کاج مطبق( در صورتی که شما سایز های کوچک را خریداری کرده باشید) شما به قیم برای نگهداشتن ساقه اصلی گیاه نیاز خواهید داشت

کاج مطبق سمیست و باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگهداشته شود.

علت آویزان شدن و نازک رشد کردن برگ ها: نور کم، آبیاری نامناس، رطوبت ناکافی، تغذیه ناکافی، سرما یا گرمای بیش از حد و آفات و …

علت ریختن برگ ها: باید این نکته را در نظر بگیرید که با افزایش سن گیاه و به مرور زمان ، شاخ  و برگ های پایینی شروع به ریختن میکنند اما اگر این ریزش همراه با قهوه ایی شدن برگ ها یا خشک شدن باشد باید موارد مختلفی از جمله کم بودن رطوبت، کوددهی و آبیاری نامناسب و مناسب نبودن دما را بررسی کنید.

علت پوسیدگی ریشه: آبیاری نامناسب یا نداشتن زه کش مناسب یا جمع شدن آب در زیر گلدانی

 

ممنون که با مطالعه و صرف وقت به سلامتی این مخلوقات زیبای خداوند اهمیت می دهید.

اگر نکته ای یا تجربه ای از نگهداریِ کاج مطبق را دارید میتوانید در بخش دیدگاه ها بنویسید و با اینکار از جوایز ما بهره مند شوید( برای استفاده از امتیازات ثبت نام کنید)

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *